Metoda úplného ponoření (Total Immersion)

Rozdíl mezi MUP a tradiční výukou plavání.

Metoda úplného ponoření (MÚP) učí lidi plavat na základě uvědomělých účinných záběrů na rozdíl od silového, často nekontrolovaného plavání nekonečných délek. Základem je plavání celým tělem namísto pouhého zabírání rukama a usilovného kopání, které používá klasická výuka plavání.

Výsledkem je pohodlný, krásný a ekonomický styl bez nadměrného odporu vody, který přináší skutečné potěšení. Navíc výsledky cvičení se dostavují mnohem rychleji než při běžné výukové metodě. Cviky na sebe logicky navazují a jsou prováděny v tolik důležité vybalancované, vodorovné poloze těla. Žádné bolesti v krční či bederní páteři, ramenních kloubech.

Proč jsou plavci MUP schopni plavat lehce ?

Od prvního cviku je cílem vést plavce k pociťování lehkosti ve vodě, tak jako při každém dalším jednotlivém cvičení.To je základem, na kterém se buduje celý plavecký styl. Pomocí asistence ve vodě a názorných ukázek instruktorky je cesta k dosažení úspěchu snadná. Naši „žáci“ jsou na lekcích udiveni, jak lze bez vyčerpání plavat 60 min. S Total Immersion může být každý schopen plavat dlouhé vzdálenosti a ještě si to užívat.

Video: Marie Vávrová, ukázka cviků plavání kraulu metodou úplného ponoření


Je MUP i pro zkušené plavce ?

V plavání se můžeme stále zlepšovat.

Total Immersion pomáhá jak úplným začátečníkům, tak i závodním plavcům, neboť vylepšení techniky znamená rychlejší proplouvání vodou. Plavci také lépe ovládají střídání napětí a uvolnění, jenž je tolik důležité pro vytrvalost. Proto plavou elegantně i při větších rychlostech.

Zde jsou slova o MUP nejlepší volnostylařky všech dob Shane Gould:
V sedmdesátých letech jsem získala tři olympijské medaile a překonala jedenáct světových rekordů. Ale nyní ve svých středních letech plavu plynuleji a svá tempa cítím silnější než tomu bylo v době mých „zlatých let“. Tomu všemu vděčím technice plavání MUP, která vyléčila moje zranění během výcviku metodou úplného ponoření. Plavu nyní půvabněji, s větší lehkostí, plynulostí a potěšením než tomu bylo v mých patnácti letech. Skutečně jsem si jista, že plavu lépe, neboť moje tempa jsou delší, silnější a hladší.

Pokud vás technika MUP zaujala, rádi vás uvítáme na některém z našich kurzů plavání. Více o plavání touto technikou naleznete na stránkách Total Immersion